Hamilelikte göğüs ağrısı çekiyorsun, endişeleniyorsun, bu başka bir normal hamilelik semptomu mu yoksa daha fazlası mı? Hamilelik sırasında göğüs ağrısı endişe verici olabilir, ancak çok da nadir değildir. Bunun birçok nedeni olabilir ve çoğu zaman kalbinizle hiçbir ilgisi yoktur.

Ancak nadir durumlarda, hamileyken göğüs ağrısı ciddi bir sağlık sorunuyla bağlantılı olabilir. İşte hamilelik sırasında göğüs ağrısı ve ne zaman bir doktora görünmeniz gerektiği hakkında bilmeniz gerekenler.

hamilelikte göğüs ağrısı

Hamilelikte göğüs ağrısına eşlik edebilecek semptomlar

Özellikle hamileliğiniz ilerledikçe, vücudunuzdaki tüm değişiklikler ve kaymalar kalp atış hızınızı normalden daha yüksek olacak şekilde artırabilir. Büyüyen bebeğiniz ayrıca midenizi ve ciğerlerinizi de itebilir.

Bu (tamamen normal) nedenden ötürü, göğüs ağrınızın yanı sıra:

 • nefes darlığı
 • kalp çarpıntısı
 • hızlı kalp atış hızı
 • düşük kan basıncı
 • yorgunluk
hamilelikte göğüs ağrısının nedenleri

Hamileliğin Erken Döneminde Göğüs Ağrısının Nedenleri

Kaygı

Yeni bir hamileliğin heyecanı, fiziksel değişiklikler göstermeye ve yaşamaya yeni başlıyorsanız veya önceki hamileliğinizde düşükten sonraki ilk hamileliğinizse, hızla endişe ve strese dönüşebilir.

Kendinizi stresli veya endişeli hissediyor olabilirsiniz, hatta panik atak geçiriyor olabilirsiniz. Bu, hamileliğiniz sırasında herhangi bir zamanda olabilir, ancak özellikle yeni (zorlu) bir sevinç demeti fikrine hala alışmaya başladığınızda veya bebeğinizin sağlığı için endişelendiğinizde. Tüm bu hisler size göğüs ağrısı gibi fiziksel belirtiler verebilir.

Şunlara da sahip olabilirsiniz:

 • göğüste sıkışma
 • baş dönmesi
 • gerginlik duyguları
 • hızlı nefes alma
 • Konsantrasyon zorluğu

Sabah rahatsızlığı

hamilelikte göğüs ağrısı neden olur

Bazen hamile olduğunuzun ilk belirtileri mide bulantısı ve kusmadır. Sabah bulantısı günün herhangi bir saatinde (ve bazen gece) olabilir. Hamile kaldığınızda vücudunuzun üretmeye başladığı yükselen hormonlardan kaynaklanır.

Tüm mide bulantısı ve kusma bazen geçici kilo kaybına ve hatta dehidrasyona neden olabilir.

Gebelikte ciddi sabah bulantıları göğüs ağrısına neden olabilir. Asidik kusmuk boğazınızı tekrar tekrar tahriş ettiğinde göğüs ağrısı hissedebilirsiniz. Sürekli öğürme, mide ve göğüs kaslarınızı da yorarak kas ağrısına neden olabilir. Hamilelikte Bulantı Ve Kusma Nasıl Geçer? yazımıza göz atabilirsiniz.

Hamilelikte astım

Hamilelikte astım rahatsızlığınız var ise daha kötü alabilirsiniz. Bu size alışık olduğunuzdan daha şiddetli astım semptomları verebilir ve hamilelik sırasında göğüste sıkışma, nefes darlığı ve göğüs ağrısına yol açabilir.

Hamilelik sırasında akciğer enfeksiyonları, soğuk algınlığı, şiddetli alerjiler veya zatürre de göğüs ağrısına neden olabilir. Akciğer sorunlarından kaynaklanan göğüs ağrısı, ilk üç aylık dönem de dahil olmak üzere herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

Önemli: Hamilelik sırasında ateşle sonuçlanan yeni hastalıklar veya grip benzeri semptomlar geliştirirseniz derhal doktorunuza bildirin.

Göğüste ağrılı yanma hissi

Asit reflü, kalbiniz yanıyormuş gibi hissettiren göğüs ağrısına neden olabilir. Hamilelik sırasında göğüs ağrısının bu çok yaygın nedeninin kalbinizle hiçbir ilgisi yoktur. Mide ekşimesi ağrısı tipik olarak göğsünüzün ortasına yakın bir yerde olur. Ağrı boğazınıza kadar gidebilir.

Hamilelikte mide ekşimesi nedeniyle ortaya çıkan göğüs ağrısı, mideden gelen asidin ağızdan mideye giden boru olan yemek borusuna sıçraması nedeniyle oluşur.

Hamilelik sırasında daha yüksek progesteron hormonu seviyeleri sorumlu olabilir. Bu hormon, normalde midenin üst kısmındaki açıklığı kapatan yuvarlak sfinkter kaslarını gevşetir. Bu sızıntı ve ayrıca bebeğiniz büyüdükçe midede oluşan ekstra dürtü, hamilelik sırasında mide ekşimesine ve göğüs ağrısına neden olur.

Mide ekşimesi ikinci ve üçüncü trimesterde daha yaygın olsa da, bazı kadınlarda da ilk trimesterde görülür.

Hamilelikte gaz sancısı ve şişkinlik

Şişkinliğe, kokulara ve kimsenin duymamasını umduğunuz seslere neden olabilir. Gaz ayrıca hamilelik sırasında göğüs ağrısına da neden olabilir. Buna bazen hazımsızlık denir. Hazımsızlık, midenizin üst kısmına gaz sıkıştığında ortaya çıkar. Gazlıysanız, göğsünüzün alt veya üst kısmında sizi endişelendirecek kadar kalbinize yakın gebelikte göğüs ağrısı hissedebilirsiniz.

Büyüyen bebeğiniz midesini yukarı doğru iterken gazdan kaynaklanan hamilelikte göğüs ağrısı ikinci veya üçüncü trimesterde daha yaygındır. Ancak ilk üç aylık dönemde daha erken gerçekleşebilir.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Neden Olur? Diğer Sebepleri

Meme ağrısı

hamilelikte göğüs ağrısının nedenleri

Hamilelik, vücudunuz bebeğinizi beslemeye hazırlanırken sizi daha şehvetli kılar. Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler, birkaç sütyen boyutuna çıkabileceğiniz anlamına gelir! Bu hamilelik sırasında göğüs ağrısına neden olabilir.

Büyüyen göğüslerden kaynaklanan göğüs ağrısı, genellikle üçüncü trimesterde en kötüsüdür, ancak ilk trimesterden itibaren göğüs ağrısı veya göğüs hassasiyeti yaşayabilirsiniz.

Kaburga ağrısı

Hamilelik sırasında vücudunuzun mucizevi değişikliklere uğradığını biliyorsunuz, ancak kemiklerinizin bile hareket ettiğini biliyor muydunuz?

Çiçek açan karnınızla birlikte göğüs kafesi de hamilelik sırasında genişler. Bu çoğunlukla üçüncü trimesterde olur, ancak ikinci trimester kadar erken de olabilir. Bu, kaburgaları göğüs kemiğine bağlayan lastiksi kıkırdağın gerilmesini sağlayarak ağrıya ve hassasiyete yol açabilir.

Kaburga ağrısı veya kostokondrit, hamilelik sırasında göğüs ağrısına neden olabilir. Ayrıca hamileliğinizin geç dönemlerinde derin nefes almayı ağrılı hale getirebilir.

Akciğer kan pıhtısı

Akciğerlerdeki kan pıhtısı veya pulmoner emboli (PE), göğüs ağrısının nadir bir nedenidir. Ama bu ciddi. Bu yaşamı tehdit eden durum, bir kan pıhtısı akciğerlerde tıkanmaya neden olduğunda ortaya çıkar.

Hamilelik sırasında fazla kilonuz veya obeziteniz varsa ve sizi pıhtılaşmaya yatkın hale getiren faktör V Leiden gibi bir kan pıhtısı veya genetik bozukluk geçmişiniz varsa daha yüksek risk altındasınız. Hamile kadınlar, doğum sırasında veya sonrasında pulmoner emboli yaşayabilir. Çok nadir durumlarda, hamileliğin geç üçüncü trimesterde de ortaya çıkabilir.

Pulmoner emboli, aşağıdaki gibi semptomlara neden olur:

 • derin nefes alırken göğüs ağrısı
 • öksürürken ağrı
 • hızlı kalp atışı
 • bacak şişmesi

Önemli: Kan pıhtısı oluşabileceğinden şüpheleniyorsanız derhal bir doktora bildirin.

Ciddi kalp rahatsızlıkları

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde göğüs ağrısına neden olabilecek ciddi, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden durumlar da vardır. Bunlar peripartum kardiyomiyopati ve miyokard enfarktüsünü ( kalp krizi ) içerir.

Önemli: Bu koşullar olası olmasa da, göğüs ağrınız olup olmadığını doktorunuza bildirmeniz her zaman önemlidir, böylece bunlar ekarte edilebilir.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer? Evde Doğal Çözümler

Hamilelik sırasında göğüs ağrısının çoğu nedeni normaldir. Tıbbi tedaviye ihtiyacınız olmayacak. Göğüs ağrınızın nedenine bağlı olarak bazen evde tedavilerle yatıştırmaya yardımcı olabilirsiniz.

gebelikte göğüs ağrısının nedenleri

Hamileyken göğüs ağrısı için ipuçları şunları içerir:

 • Meditasyon yapmayı, rahatlatıcı müzik dinlemeyi ve endişeniz varsa bebeğinizi kucağınızda tutmayı hayal etmeyi deneyin.
 • Mide bulantısı ve kusmayı hafifletmek için birkaç, daha küçük öğünler yiyin.
 • Baharatlı yiyeceklerden kaçının.
 • Mide ekşimenizi daha da kötüleştirebilecek diğer yiyeceklerden kaçının.
 • İşlenmiş yiyecekler ve şekerli yiyecekler gibi sizi gaz yapan yiyecekleri yemekten kaçının.
 • Mide bulantısını yatıştırmaya yardımcı olması için zencefil çayı için.
 • Şişliği ve kas ağrısını hafifletmek için soğuk kompres kullanın.
 • Kas ve kaburga ağrısını hafifletmek için ılık kompres veya sıcak su torbası uygulayın.
 • Fazla kiloları desteklemek için uyuyun veya bir vücut yastığıyla uzanın.
 • Göğsünüzdeki ve ciğerlerinizdeki baskıyı azaltmaya yardımcı olmak için yan yatın.
 • Çok sıkı olmayan rahat sütyen seçin.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Geçmeyen, şiddetli göğüs ağrınız varsa veya dinlenirken veya yatarken bile meydana gelen başka semptomlarınız varsa hemen doktorunuza görünün. Bazı hamile kadınlar yüksek tansiyona ve kalbi etkileyebilecek diğer durumlara yakalanabilir.

gebelikte göğüs ağrısı tedavisi

Varsa acil tıbbi yardım alın:

 • şiddetli nefes darlığı veya nefes almada zorluk
 • bayılma
 • ani nefes darlığı
 • öksürürken kötüleşen göğüs ağrısı
 • kalp çarpıntısı
 • hızlı kalp atışı
 • aşırı bulantı ve kusma
 • baş ağrısı
 • bulanık görme
 • baş dönmesi
 • koyu renkli idrar veya normalden daha az işemek
 • bacak veya ayak bileği şişmesi
 • sadece bir tarafta bacak veya ayak bileği şişmesi
 • yüzün veya vücudunuzun herhangi bir yerinde şişlik
 • baldır kası ağrısı veya bacak ağrısı

Hamilelik sırasında göğüs ağrınız varsa ve varisli damarlar veya kan pıhtıları yaşadıysanız doktorunuza söyleyin . Ayrıca, annenizin veya yakın ailenizdeki herhangi birinin kalp hastalığı, felç, kan pıhtıları veya varis öyküsü olup olmadığını doktorunuza bildirin. Ailenizde ortaya çıkarsa, pulmoner emboli olma riskiniz daha yüksek olabilir.

hamilelikte gögüs agrısı ne zaman başlar

Hamilelik sırasında göğüs ağrısı genellikle endişelenecek bir şey değildir. Göğüs ağrısının çoğu nedeninin kalbinizle hiçbir ilgisi yoktur. Stres, soğuk algınlığı, astım ve diğer yaygın durumlar hamileyken göğüs ağrısına neden olabilir. Yeni bebeğinizin artan ağırlığı, değişen vücut ve değişen organlar da göğüs ağrısına neden olabilir. Nadir durumlarda, göğüs ağrısı ve diğer semptomlar daha ciddi bir sağlık durumunun işareti olabilir. Şiddetli semptomlarınız varsa veya tam olarak doğru hissetmiyorsanız doktorunuza söyleyin.

Hamilelik sırasında göğüs ağrısı için tıbbi tedavi

Çoğu hamile kadının göğüs ağrısı için tedaviye ihtiyacı yoktur. Ancak hamilelik sırasında şiddetli göğüs ağrınız varsa veya altta yatan neden ortadan kalkmazsa veya ciddiyse doktorunuz tıbbi tedavi önerebilir.

Göğüs ağrısının altta yatan bir nedeni için ilaç veya tedavi, onu önlemeye yardımcı olabilir. Örneğin, doktorunuz göğüs ağrısını önlemeye yardımcı olmak için hamilelik sırasında astım ilacınızı değiştirebilir.

Ciddi sabah rahatsızlığınız varsa, doktorunuz mide bulantısı ve kusmayı kontrol etmeye yardımcı olmak için ilaç ve intravenöz sıvılar önerebilir.

Sıkıştırma çorapları giymek ve sık sık yürümek, bacaklarınızda ve vücudun başka herhangi bir yerinde kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca bebeğinizi doğurduktan sonra kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olmak için heparin adı verilen kan inceltici bir ilaç da reçete edebilir.

Kan basıncı sorunlarınız varsa, ilaca veya yalnızca doktorunuzun reçete edebileceği bir ilaç ayarlamasına ihtiyacınız olabilir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir