Hamile kalır kalmaz, daha fazla yemek yemeye ikna edilirsiniz. Ancak, “iki kişilik ye” sözü anne adayı için geçerli değildir. Hamile olmak, fazla yemek yemeniz gerektiği anlamına gelmez, bunun yerine sizin ve büyüyen bebeğiniz için ek besin ihtiyacını karşılamak için dengeli bir diyet yapmanız anlamına gelir. Sebze ve meyveler olmadan diyet çizelgeniz eksiktir.

Yeterli miktarda sebze ve meyve tüketmezseniz vücudunuz bebeğin besin ihtiyacını karşılayamayacaktır. Gelin hamilelikte meyvelerin önemine ve onları günlük hamilelik diyetinize dahil etmek için neden bilinçli bir çaba göstermeniz gerektiğine bakalım.

Hamilelikte Meyvelerin Önemi

İlginç bir şekilde, Kanada’daki çocuk gelişimi uzmanları, son zamanlarda hamilelik sırasında daha fazla meyve tüketen kadınların, 12 aylık olduklarında gelişim testlerinde daha iyi performans gösteren çocukları doğurduğunu keşfettiler.

hamilelikte meyve yemek

Meyveler beslenmenizin en önemli bölümünü oluşturur ve vitamin, lif ve mineral yönünden zengin meyveler yemek anne ve büyüyen bebeğin beslenmesini sağlar. Bazı temel besin maddeleri meyvelerden elde edilir ve size ve bebeğe aşağıdaki şekillerde yardımcı olabilirler:

 • Meyveler, daha güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmanın yanı sıra bebeğe doku ve hücrelerin gelişimine yardımcı olan beta-karoten gibi temel besinleri sağlar.
 • Meyvelerdeki C vitamini bebeğin kemik ve diş gelişimi için hayati önem taşır. Vücudun hamilelik sırasında gerekli olan önemli bir mineral olan demiri emmesine yardımcı olduğu için vücudun bu vitamini yeterli miktarda alması da önemlidir.
 • Suda çözünen bir B vitamini olan folik asit hamilelikte de oldukça önemlidir. Beyin ve omurilikle ilgili fetal büyüme kusurlarını önler.
 • Potasyum, vücudunuzun hücrelerindeki sıvı ve elektrolit dengesini korumak için çok önemlidir. Bacak krampları hamilelik sırasında yaygındır ve bunlar yeterince potasyum tüketilerek hafifletilebilir.
 • Lif bakımından zengin meyveler, kabızlık ve hemoroidle başa çıkmanıza yardımcı olurken, demir açısından zengin meyveler kansızlığı önler.

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken 10 Sağlıklı Meyve

Hamilelikte günlük beslenmenizin bir parçası olarak aşağıdaki meyveleri yemeniz akıllıca olacaktır:

1. Muz

Muz, folat (folik asit), C vitamini, B6, potasyum ve magnezyum gibi temel besinleri içerdiği için meyvelerin başında gelir. Folat, fetusu nöral tüp kusurlarından koruma görevini yerine getirirken, Vitamin B6, sodyum seviyenizi düzenlemeye yardımcı olur.

Dengesiz sıvı seviyeleri hamile kadınlarda bulantı ve kusmaya neden olabilir, ancak muzdaki zengin magnezyum içeriği sağlıklı bir sıvı dengesi sağlar. Genellikle ilk üç aylık döneminizde her gün bir muz önerilir. Hamilelikte muzun faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak .

2. Kivi

Kivi, C vitamini, E, A, potasyum, fosfor, magnezyum, folik asit ve lif gibi besinlerle yüklü olduğu için listede ikinci sırada yer alıyor. Kivilerin solunum sistemi üzerinde iyileştirici etkisi vardır. Kivi ayrıca sizi soğuk algınlığı ve öksürükten korumaya yardımcı olur. Yüksek fosfor içeriğine sahip oldukları ve demiri emmeye yardımcı oldukları için kanın pıhtılaşma riskini azaltırlar.

3. Elma

Hamileyken yenmesi gereken en önemli meyvelerden biridir çünkü elma yemek bebeğinizin bağışıklığını ve gücünü artırabilir. Çocuğunuz büyüdükçe hırıltılı solunum, astım ve egzama riskini azaltmaya yardımcı olur. Elmalar besin açısından zengindir ve A, E ve D vitaminleri ile çinko içerir. Daha fazla bilgi için; Hamilelikte Elma Yemenin Faydaları Zararları Nelerdir?

4. Armut

Armut, elmanın yakın akrabasıdır ve yüksek miktarda folik asit içerir. Onlar da zengin bir C vitamini kaynağıdır.

5. Nar

Narlar kalsiyum, folat, demir, protein ve C Vitamini içerir. Bu nedenle hamilelikte şiddetle tavsiye edilir.

6. Avokado

Avokadonun diğer meyvelerden daha fazla folat içerdiği bilinmektedir. Aynı zamanda harika bir C, B ve K vitamini kaynağıdır. Lif, kolin, magnezyum ve potasyum içerirler. Avokado ayrıca demir içerir. Kolin, bebeğinizin beyin ve sinir gelişimi için önemlidir çünkü kolin eksikliği bebeğin hafızasını etkileyebilir. Kolin hakkında daha detaylı bilgi için;

7. Mango

Mangolar , sindirime yardımcı olan, kabızlığı önleyen ve sizi küçük enfeksiyonlardan koruyan yüksek miktarda C Vitamini içerir. Ancak mango mevsim meyveleridir ve her mevsim bulunmayabilir.

8. Kiraz

C Vitamini yüklü kirazlar, soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Kiraz ayrıca plasentaya etkili kan tedariki sağlar.

9. Çilek

Çilekler vitamin, lif ve folat bakımından zengindir. Ayrıca bebeğinizin güçlü kemiklerinin büyümesine yardımcı olan manganez ve potasyum içerirler.

10. Karpuz

Karpuz, A, C ve B6 Vitaminleri, magnezyum ve potasyum içerir. Minerallerle dolu olup lif bakımından da zengindir. Ellerde ve ayaklarda mide ekşimesi ve şişliği (ödem) hafifletmeye yardımcı olduğu ve kas kramplarını hafiflettiği için, özellikle son üç aylık dönemde beslenmenize karpuz ekleyin.

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Meyveler

gebelikte meyve yemek

Meyvelerin çoğu besin açısından zengin olsa da, siyah üzüm, papaya ve ananas gibi meyvelerden bazılarından, aşağıdaki nedenlerden dolayı hamilelik sırasında kaçınılmalıdır:

1. Papaya: Olgunlaşmamış veya yarı olgun papayalardaki lateks içeriği uterus kasılmalarına ve erken doğuma neden olabilir. Hamilelik sırasında onlardan kaçının

2. Siyah üzüm: Bebeğe zararlı olabilecek vücut ısısı ürettikleri için ilk trimesterde siyah üzümlerden kaçının. Bununla birlikte, kurutulmuş siyah kuru üzüm, hamileliğin ilk günlerinde ortaya çıkan kabızlığa iyi gelir, ancak onları ölçülü tüketin.

3. Ananaslar: Ananaslar , rahim ağzını yumuşatıp erken doğuma neden olabilecek bromelain içerir.

Hamile Bir Kadın Ne Kadar Meyve Almalı

Diyetinize her gün iki ila dört porsiyon meyve eklemeniz önerilir. Bunları taze, konserve, suyu sıkılmış veya kurutulmuş olarak tüketebilirsiniz, ancak mümkün olduğunca taze meyve yemeye çalışın. Tek porsiyona eşdeğer bazı meyveler şunları içerir:

 • Elma, muz veya armut gibi bir orta boy meyve tek bir porsiyona eşitken, iki küçük kivi, kayısı veya erik tek porsiyona eşittir.
 • 1 orta boy dilim karpuz.
 • Meyve suyu tüketmek istiyorsaız, yarım bardak meyve suyu tek bir porsiyona eşit kabul edilir.
hamilelikte faydalı meyveler

Hamilelik Diyetinize Meyve Eklemek İçin Basit İpuçları

 • Kahvaltınızda dilimlenmiş meyveleri veya dondurulmuş meyveleri yoğurt veya mısır gevreği ile karıştırabilirsiniz.
 • Öğle yemeği öncesi atıştırmalık olarak salatalara elma, üzüm veya kuru üzüm parçaları da ekleyebilirsiniz.
 • Meyveleri kesecek vaktiniz yoksa meyveyi yoğurt veya sütle karıştırarak smoothie veya milk shake yapın.
 • Yulaf ezmesi, krep ve waffle’lara kuru veya taze meyve ekleyebilirsiniz.
 • En iyi seçenek, bir kase meyveyi elinizin altında ve görebileceğiniz bir yerde bulundurmaktır, böylece acıktığınızda bir parça meyve almayı unutmazsınız.
 • Kuru meyve veya üzüm ve çilek gibi meyveleri elinizin altında bulundurun ve abur cubur yerine atıştırın.
 • Ayrıca kendinize bir meyveli kek pişirebilir ve kivi ve çilek gibi birçok meyve ekleyebilirsiniz. Bu, diyetinize meyve eklemenin lezzetli bir yoludur.
 • Hamilelikteki bu süper meyveler, hamileliğinizin dokuz ayı boyunca sorunsuz bir şekilde gezinmenize yardımcı olabilir. Bu yüzden, onları kalbinizin içeriğine sokun ve sağlıklı bir hamilelik geçirin.

Hamilelikte Meyve Tüketmek İçin Güvenlik İpuçları

 1. Organik meyveler almaya çalışın.
 2. Meyveyi iyice yıkayın.
 3. Taze meyveleri buzdolabında çiğ etten uzakta saklayın.
 4. Bakterilerin gizlenebileceği çürük alanları çıkarın.
 5. Önceden kesilmiş meyveleri yemekten kaçının veya kestikten hemen sonra yiyin.

Meyveler bol miktarda besin içerir ve hamilelik sırasında harika bir atıştırmalık görevi görür. Çocuğu olduğu kadar sizi de besler ve hem sağlıklı hem de mutlu kalmanıza yardımcı olurlar.

Bu konu ilginizi çekebilir; Gebelikte Greyfurt Yemenin Faydaları Zararları Nelerdir?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir